Oblastní kolo soutěže Anfifetfest zná vítěze

V KC Prádelna se uskutečnilo vyhlášení vítězů obvodního kola XI. ročníku amatérské filmové soutěže Antifetfest aneb jde to i jinak! 2018. Jde o klání amatérských filmových snímků žáků a studentů základních a středních škol, které pořádá hlavní město Praha ve spolupráci s městskými částmi Praha 1–22. Úkolem bylo natočit film s tematikou prevence rizikového chování, jako je drogová závislost, kriminalita, šikana, rasismus, záškoláctví, gambling, domácí násilí a tak dále.

Letos se v páté městské části do soutěže přihlásilo osm filmů v kategorii žáků II. stupně základních škol a studentů odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a jeden film v kategorii studentů středních škol a odborných učilišť. Vítěze vybírala pětičlenná odborná porota, která hodnotila zejména výchovný význam filmu, zpracování tématu, podání sociálně patologických jevů a celkové umělecké ztvárnění díla.

Hlavní cenu v kategorii žáků II. stupně základních škol a studentů odpovídajících ročníků víceletých gymnázií si odnesla čtveřice dívek z 9. B z Německé školy v Praze za snímek s názvem „Take a sad song and make it better“. Hlavními tématy tohoto snímku byly homofobie a adolescence.

V kategorii studentů středních škol a odborných učilišť se vítězem stal snímek studentů ze Střední průmyslové školy dopravní s názvem ,,Nepředváděj se“, jehož hlavním tématem bylo rizikové chování mladých lidí za volantem. Oba tyto snímky tak postupují do celopražského finále, které se uskuteční 13. června od 9 hodin v kině Lucerna.

„Některé filmové příspěvky z minulých ročníků soutěže skutečně nalezly praktické využití coby audiovizuální prostředek prevence. Nicméně hlavní přínos představuje pro samotné tvůrce právě ten proces tvorby příspěvku – od námětu přes přípravy, samotné natáčení a vytvoření malého filmového díla. Zde jsou totiž nuceni se zamyslet do hloubky nad tématy a uvědomit si všechny aspekty reálného života včetně těch negativních a zaujmout k nim postoj. To někdy může mladým tvůrcům přinést i zážitek určité katarze. Ve výsledku je tak dopad této aktivity coby prevence negativního chování obrovský,“ sdělil radní Petr Lachnit (ANO).