Zapojte se do projektu bezplatného doučování dětí cizinců a dalších, kteří to potřebují

4_5_Projekt bezplatné doučování dětí ze sociálně slabých rodin_Ditmarova_doucovani

V nedávné době se nám díky našim klientům podařilo zahájit aktivitu, ze které máme velkou radost, protože nám připadá krásná a smysluplná. Jedná se o doučování dětí cizinců a dětí, které by si jinak tento „nadstandard“ nemohly dopřát.

Iniciátorkami tohoto „projektu“ jsou milé dámy seniorky, které chtějí svůj volný čas a zkušenosti nabídnout těm, kteří to potřebují. Přes počáteční obtíže se nám společně povedlo jejich nápad realizovat, a proto bychom Vás rádi inspirovali a ukázali Vám, jak dobrovolnictví funguje a co komu přináší.

Paní Marie, která je naší studentkou italštiny, teď mimo jiné doučuje dvě dívky z Venezuely matematiku a fyziku o spolupráci říká: „Nepřestávám se divit, jak je každé dítě jiné, jak je každé jedinečné. Snažím se každému určitému děvčeti, chlapci vysvětlit to, co nechápou. U dětí, které k nám přicházejí z cizích zemí, je zajímavé, co se dozvídám o jejich kultuře, jazyku. Získávám tím bezprostřednější náhled na jejich zemi. Pak si s velkým zájmem přečtu třeba dějiny střední Asie, nebo sleduji dění ve Venezuele, zajímám se o volby na Ukrajině. Dopřávám si tím tak trochu „virtuálnícestování.“

Jejím prvním studentem a teď již absolventem byl chlapec z Uzbekistánu, se kterým se sešli šestkrát na doučování fyziky. Vzhledem k jeho schopnostem už teď látku zvládá sám a péči Marie dále nepotřebuje. Samozřejmě má ale možnost kdykoliv zavolat a požádat o pomoc.

Marie s námi sdílela i důvody, které ji vedly k dobrovolnické práci s dětmi: strach z prázdnoty, z nepotřebnosti, neužitečnosti, potřeba mezilidských vztahů, ale také každodenní potřeba řešit logické hádanky, místo sudoku a křížovek matematické příklady a vysvětlování fyzikálních jevů.

Naší druhou lektorkou je paní Ludmila, která teď doučuje češtinu dva chlapce z Ruska a Kazachstánu. Sama také pochází z Ruska, ale je letitou obyvatelkou Prahy 5 a říká, že své městské části vděčí za mnohé. Proto teď ve spolupráci se Vzdělávacím a informačním centrem Praha 5 nabízí doučování češtiny především rusky mluvícím dětem žijícím dlouhodobě v Praze.

Doučování probíhá v prostorách kanceláří VICu v časech dle dohody dětí a lektorů. Informační centrum je tak v roli zprostředkovatele a zároveň dohlíží na průběh doučování. Pokud bychom našli další lektory na doučování, neměli by radost jen děti, ale i paní Ludmila a Marie, které by uvítaly možnost sdílet zkušenosti, sdělovat si dojmy z práce s dětmi a zároveň možnost se zastoupit v případě potřeby.

Závěrem našeho rozhovoru Marie dodala: „Kromě sobeckých důvodů popsaných výše, bych si přála, aby děti z cizích zemí, které k nám přišli žít, zde žily rády a vážily si svobodné a prosperující země.“

Jestli jsme vzbudili Váš zájem a chcete se zapojit, budeme rádi, když nám napíšete e-mail na info@vicpraha5.cz nebo nám zavoláte na 739 310 119.

Tým Vzdělávacího a informačního centra Praha 5